Advertentie
Minder dan een maand geleden heeft Beelink de ME-Pro-NAS-systemen met de Ryzen AI 9 HX 370 uit de Strix Point-serie geïntroduceerd. Vandaag brengt de fabrikant vernieuwde modellen op de markt met de Ryzen AI 9 HX 470 (Gorgon Point), die echter slechts enkele kleine verbeteringen met zich meebrengt en als een vernieuwing fungeert. Er zijn nog steeds twee versies van de ME Pro beschikbaar: een variant met 2 sleuven en een variant met 4 sleuven voor 3,5- en 2,5-inch schijven, waardoor de maximale opslagcapaciteit fundamenteel verschilt.
De AMD Ryzen AI 9 HX 470 en 370 vertonen in zeer veel opzichten overeenkomsten. Zo beschikken beide processors over vier Zen-5- en acht Zen-5c-kernen en komen ze, inclusief SMT, uit op 24 threads. Ook de basiskloksnelheid is met 2,0 GHz identiek, maar de vier Zen-5-kernen van de Ryzen AI 9 HX 470 klokken op tot 5,2 GHz in plaats van 5,1 GHz. Bij de acht Zen-5c-kernen blijft de maximale kloksnelheid 3,3 GHz. Hetzelfde geldt voor de Radeon 890M met de RDNA 3.5-architectuur en de 16 compute-units. Maar in plaats van 2,9 GHz is de kloksnelheid maximaal 3,1 GHz ten gunste van de Ryzen AI 9 HX 470. De NPU (Neural Processing Unit) haalt 55 TOPS in plaats van 50 TOPS en de totale AI-prestaties stijgen van 80 naar 86 TOPS.
De Ryzen AI 9 HX 470 kan maximaal 256 GB DDR5/LPDDR5X-werkgeheugen aansturen en volgens Beelink kan dit in beide ME Pro-modellen worden ondergebracht. Hiervoor zijn twee DDR5-SODIMM-sleuven beschikbaar, maar de maximale snelheid ligt bij 5.600 MT/s. Aangezien er (nog) geen DDR5-SODIMM-modules van 128 GB bestaan, is de maximale capaciteit daarom 128 GB (2x 64 GB). Het belangrijkste verschil tussen beide NAS-modellen betreft de ruimte voor 3,5- en 2,5-inch schijven. Afhankelijk van de gekozen variant zijn dat er dus twee of vier, en het is dan ook logisch dat de 4-bay-versie veel meer opslagruimte kan bieden. Beelink noemt hierbij 120 TB bij gebruik van 30-TB-HDD’s. Met de drie M.2 M-Key-poorten (2x PCIe 4.0 x4 en 1x PCIe 4.0 x1) noemt de fabrikant een capaciteit tot 4 TB, waardoor de totale ruwe opslagcapaciteit rekenkundig op maximaal 132 TB uitkomt.
Ruwe opslagcapaciteit, omdat in de meeste gevallen ook RAID-niveaus worden gebruikt. Bij de variant met 4 sleuven zijn dat de RAID-niveaus 0, 1, 5 en 10, bij de versie met 2 sleuven zijn dat 0 en 1. In totaal is er bij de versie met 2 sleuven maximaal 72 TB aan ruwe opslagcapaciteit beschikbaar. Puur theoretisch is dit zelfs tot 152 TB (4-bay) en 88 TB (2-bay), indien men rekening houdt met HDD’s van 32 TB en SSD’s van 8 TB, voor zover deze door de systemen worden ondersteund. Een goede keuze van Beelink zijn maar liefst twee RJ45-LAN-poorten, respectievelijk met snelheden tot 10 Gbit/s en 2,5 Gbit/s. Daarnaast zijn er ook een WiFi-6E- en een Bluetooth 5.4-module aan boord. Tot de overige aansluitingen behoren drie USB 3.2 Gen2 (type A)-poorten en één USB4-poort tot 40 Gbit/s.
| Specificaties | ME Pro 2-Bay | ME Pro 4-Bay |
|---|---|---|
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 470, 4x Zen5 en 8x Zen5c (24 threads), tot 5,2 GHz | AMD Ryzen AI 9 HX 470, 4x Zen5 en 8x Zen5c (24 threads), tot 5,2 GHz |
| Geïntegreerde grafische kaart | Radeon 890M (RDNA 3.5), 16 CU, tot 3,1 GHz | Radeon 890M (RDNA 3.5), 16 CU, tot 3,1 GHz |
| NPU | AMD XDNA 2, tot 55 TOPS | AMD XDNA 2, tot 55 TOPS |
| Werkgeheugen | 2x DDR5 SODIMM, tot 256 GB en 5.600 MT/s | 2x DDR5 SODIMM, tot 256 GB en 5.600 MT/s |
| M.2-opslag | 3x M.2 2280 (2x PCIe 4.0 x4 + 1x PCIe 4.0 x1), elk tot 4 TB | 3x M.2 2280 (2x PCIe 4.0 x4 + 1x PCIe 4.0 x1), elk tot 4 TB |
| SATA-opslag | 2x schijven, tot 30 TB per stuk | 4x schijven, tot 30 TB per stuk |
| Max. opslagcapaciteit | 72 TB | 132 TB |
| LAN | 10 GbE + 2,5 GbE | 10 GbE + 2,5 GbE |
| WLAN/Bluetooth | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4 | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4 |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB4 40 Gbit/s | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB4 40 Gbit/s |
| Prijs van de barebone | 4.795 yuan (ca. 616 euro) | 4.995 yuan (ca. 641 euro) |
De prijs voor de barebone-versie bedraagt 4.795 yuan voor de 2-bay-variant en 4.995 yuan voor de 4-bay-variant. Dit komt neer op respectievelijk ongeveer 616 en 641 euro. Het is nog niet bekend vanaf wanneer de twee NAS-systemen verkrijgbaar zullen zijn.